حکایت بلوچ محمود زند مقدم...

یک ماهی است خرد خرد مشغول خواندن کتاب خوب و بی نظیر حکایت بلوچ نوشته محمود زند مقدم هستم. این کار در چهار جلد (هر جلد حدودا ۵۰۰ صفحه) نوشته و چاپ شده است. کاری است فوق العاده که متاسفانه ناشناخته مانده است. جز دو مطلب کوتاه در معرفی این کتاب از شاهرخ مسکوب و احمد اشرف، ندیده ام کسی در موردش چیزی نوشته باشد. در دو برنامه رادیویی در باره جلد یک و دو مفصل صحبت کرده ام. الان در حال خواندن جلد سه هستم. تا سه شنبه که درمورد این جلد حرفهایی بزنم. اگر نوار این برنامه ها را گیر آوردم درباره حکایت بلوچ خواهم نوشت.
تکه های فوق العاده ای دارد با نثری زیبا و موجز و با استیل.
لحن آدمها را عالی از کار درآورده. دو سه تکه اش را فعلا بخوانید، از زبان چند بلوچ:

...جای دیگر رفتن نتوانیم. آدمی هست تواند جایی رود. آدمی هست نتواند. ما نتوانیم. در سامان خود نشسته ایم.

...نداریم. ماندیم. داشتیم، نماندیم.

...تنهاییم. دیری ست تنهاییم. دوری نرفته ایم. دست تنگیم.

...ندانیم چه کنیم. مانده ایم.


گاهی بعضی حرفها انگار وصف حال است!
تا بعد...

/ 3 نظر / 16 بازدید
يک دوست

مدتی بود که نبودید . در زمان غیبتتان کتابی خواندم از عباس سماکار : "من يک شورشی هستم" لذتی که در طول خواندن این کتاب و حظ وافری که از آن بردم قابل تعریف و قابل قیاس با کتابی نیست . تعجبم زمانی بیشتر شد که در چند جای این کتاب از شما هم نام برده شده و بخش دیگری از شخصیتتان شناخته شد. همواره موفق و سربلند باشید

رو كم كن

آقاي زراعتي، مي بخشيد كه اين كلمات را كه از خانواده ي حسين نوش آذر است اين جا مي نويسم. واقعا بايد ببخشيد. حرف هاي اين حسين نوش آذر را جدي نگيري؟ مسئله اين نوش آذر اين جوري است كه يكي كونش گذاشته پولش را نداده حالا از همه طلب كار است. خلاصه من مطمئن هستم كه شما هيچ وقت كون كن نبوده ايد.

بهارسليلي

سلام: متاسفانه حق با شما بود . نمي دونم چي بگم؟