باز هم يک خبر مغلوط...

دوستی اين نشانی را فرستاده برايم:

http://www.mazandnume.com/?PNID=V2952

و به شوخی نوشته است: آقا شما نگفته بوديدکه مازندرانی هستيد!

رفتم نگاه کردم ديدم اين خبر را گذاشته اند:

دعواي مازندراني هابر سر بهروز وثوقي

vosughi.jpg در پي اعتراض "ناصر زراعتي"-نوسنده و ويراستار مازندراني ساکن اروپا- نسبت به درخواست انتشار کتاب زندگي بهروز وثوقي از وزارت ارشاد ، مدير رامسري انتشارات معين گفت: ناصر زراعتي تنهاويراستار کتاب « زندگي بهروز وثوقي » است و نمي تواند براي چاپ کتاب توسط اين انتشارات تصميم بگيرد.
"ليما صالح رامسري" -مدير مازندراني انتشارات معين  افزود: اين کتاب پيش تر در کشور آمريکا منتشر شده است و درمقدمه آن ذکر گرديده که صاحب اثر براي انتشار کتابش در ايران با انتشارات «معين» قرار داد بسته است .
وي بااشار به اين مطلب که نماينده بهروز وثوقي در ايران براي انتشار کتاب حاضر برادرش "بهزاد وثوقي " است ، عنوان کرد در مقدمه کتاب زندگي بهروز وثوق چنين آمده است:«  انتشارات معين در ايران قرار بود طبق قراردادي که با بهروز وثوقي دارد اين کتاب را منتشر کند . مدير انتشارات کوشش هاي بسياري کرد تا کتاب بهروز وثوقي همين گونه که هست ،بدون حذف و دست بردن درآن  در دسترس خواهندگان و خوانندگانش قرار گيرد ، نه مثله شده  توسط قاچاقچيان کتاب ساز و کتاب پخش کن و کتاب زيراکس کن. حق و حقوق چاپ و پخش اين کتاب درايران هنوز هم دراختيار انتشارات «معين» است  و هيچ ناشر ديگري حق ندارد اين کتاب را به هر شکل و صورتي درايران چاپ و منتشر کند» .
رامسري در پايان ضمن اشاره به اين مطلب که در صورت صادر شدن مجوز از وزارت ارشاد کتاب زندگي "بهروز وثوقي" منتشر مي شود ، در پاسخ به اظهار نظر بعضي از روزنامه ها در مورد غير اخلاقي بودن کتاب حاضر گفت: مگر آنها کتاب را ديده اند که چنين اظهار نظر مي کنند ؟ اين کتاب به هيچ  وجه غير اخلاقي نيست.

دوشنبه 9 خرداد 1384 

من هم اين يادداشت را برايشان فرستادم:

مسؤلان محترم مازندنومه! <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

اولا من متأسفانه مازندراني نيستم و متولد تهرانم. البته دوستان مازندراني خوبي دارم و گمانم همه‌ی ما هم‌صدا باشيم که: همه خاک ايران سراي ماهاست!

و اما درمورد اظهارات مسؤل نشر معين چه مي‌توانم بگويم؟ متأسفانه وقتي ناشري تفاوت «نويسنده» و «ويراستار» را تشخيص نمي‌دهد يا بنا به دلايلي ترجيح مي‌دهد که تشخيص ندهد، اگرچه ايشان همشهري شما باشند، هرگونه حرف و بحث و حديثي بي‌فايده خواهد بود.

به هرحال، من نامه‌اي اداري براي بخش کتاب وزراتخانه ارشاد نوشته‌ام و احتمالاً در ايران هنوز قانون يا قوانيني درمورد حق و حقوق نويسنده و پديد آوردنده‌ی کتاب بايد وجود داشته باشد.

ضمناً من نه وقت و فرصت زيادي دارم و نه اهل اين‌گونه تيشه دادن‌ها و اره گرفتن‌هاي رايج هستم. کار اين کتاب را چند سال است که تمام کرده‌ام و کارهاي ديگري دارم. حالا مسؤلان کتاب و ناشر آن يا اين موضوع ساده را متوجه مي‌شوند که صاحب هر کتاب نويسنده آن است، يا به دلايلي متوجه نمي‌شوند. من هم که گردنم از مو باريکتر است و رستم دستان نيستم که خداي نکرده، براي جنگ با اهالي محترم مازندران، ببر بيان بپوشم و وارد ميدان شوم.

تازه، گيرم که دراين روز و روزگار، رستم هم باشي، مگر ميداني هم وجود دارد؟

مؤيد باشيد

ناصر زراعتي

گوتنبرگ سوئد

14 ژوئن 2005

 

/ 0 نظر / 49 بازدید