شعری از محمد علی سپانلو

عجوزه

 

شعرِ جدیدی از محمدعلی سپانلو

 

 

 

امروز دوست عزیز شاعر و نویسنده، محمدعلی سپانلو که برای شرکت در یک نشستِ شعرخوانی به شهرِ ما (گوتنبرگِ سوئد) آمده، به کتاب‌فروشی من (خانه هنر و ادبیات) آمد.

نشستیم و گفتیم و شنیدیم و قهوه‌ای نوشیدیم و یادِ دوستان را زنده کردیم.

پنج سال پیش، درست در چنین روزی (پنجمِ دسامبر)، داشتم این کتاب‌فروشی را راه می‌انداختم و قفسه‌ها را رنگ می‌کردیم. منوچهر آتشی، دوست شاعرِ از دست‌رفته، که یادش گرامی باد، مهمانِ شهرِمان بود. دفتری آوردم و خواستم شعری و چند خطی به یادگار بنویسد. شعرِ زیبایی نوشت و مهرِ دوستانه‌اش را در چند واژه به یادگار گذاشت.

در این پنج سال، هر دوست شاعر و نویسنده و فیلمساز و هنرمندی که از ایران یا کشورهای دیگر به شهرِ ما آمده، در صفحه‌ای ازاین دفتر، چند خطی به یادگار نوشته است.

دفتر را دادم به سپانلو و گفتم که سی و نُهمین دوستی است که در این‌جا می‌نویسد. لُطف کرد و آخرین شعرش را همراهِ جمله‌هایی زیبا و مهرآمیز نوشت.

وقتی تاریخ را پرسید، دیدیم چه اتفاقی! همان روز است که پنج سال پیش منوچهر آتشی این‌جا بود و در این دفتر نوشت.

یادِ سبزِ آتشی همچون شعرهایِ زیبایش زنده است و زنده باشد... و به‌قولِ قدیمی‌ها، هرچه خاک اوست، عُمرِ سپانلو باشد تا تندرست و کوشا بماند و همچنان شعرهایِِ قشنگ بنویسد.

ناصر زراعتی

 

 

 

 

***

 

عجوزه

 

شکوفه را که نیارست

زمانه را که نیاراست

ستوهِ زشتی‌اش انگیخت

به قتلِ هر‌چه که زیبا‌ست

به پایِِ ریشه نمک ریخت

که این حقیقتِ دنیا‌ست

به آب‌ها نفرین کرد

به خُشک‌سالی تنها‌ست

هر آن‌چه ریشه که سوزاند

به چانه‌یِ خودِ او خاست

که گفت دشتِ ستروَن

نتیجه‌ی عملِ ما‌ست؟

عجوزه از بُستان رفت

درختِ کُهنه شکوفا‌ست.

*

نمی‌دانم مناسبتِ تقدیمِ شعر «عجوزه» در ششمین سالگردِ تأسیسِ کتاب‌فروشیِ ناصر زراعتی چیست؟! اما شاید بیتِ آخری گواهی باشد بر همه‌ی این درختانِ کُهنه‌ی گذشته و حال (و شاید آینده) که هنوز زنده‌اند و ریشه‌هاشان فاسد نشده است. ریشه‌ی فاسد و فسادِ ریشه (به‌سَبکِ رؤیایی یا رؤیای سبک) بده بستانِ ما با این زندگیِ افسوسی اما بدونِ سکون است.

 [...]

5 دسامبرِ 2006

محمدعلی سپانلو

/ 8 نظر / 8 بازدید
محمد رضايی روشن

سلام... برای روزهای تازه تر و بهتر زندگی کن. ديروز ديروز بود. رفت پی کارش.

ايرج

قطعیت یا عدم به صبح بی شروع بر مضارع بی رنگ ماضی ها به وقت لحظه ای که سر راست کردی به گیرندان فانوسی بین خود وتاریکی تا خام مجالی پرکنی که روشنی ، های دل بی تاب تو فریاد

ايرج

با احترام فراوان و سلام

تازه های ادبی

سلام _______ تازه های ادبی با مجموعه ی هزار شعر از هزار شاعر به روز شد ۞۞ ______ یاعلی

محمد باقر حاجياني

سلام ناصر زراعتی و اين همه سوت و کور!!! خوشحال شدم اينجا را ديدم همه را خواندم سه نقدی که بر براهنی نوشته بودی هيچ وقت يادم نمی ره خدا بود همون چيزی که خيلی ها می فهميدند (شايد هم نه) و جرات نداشتند بنويسند. قضيه پادشاه عريان و مردم الاغ خوش باشی بای

فراز

سلام.سر فرصت از وبلاگتو بازديد حسابی می کنم.ظاهرآ وبلاگ خوبی دارين.متاسفانه موفق نشدم همه مطالب رو بخونم.اگه مايل بودين به وبلاگ منم سری بزنيد.موفق باشيد

مهدی خطیبی

"من هم بابا شدم"به روزم و چشم انتظار شما.بدرود

حامد شكوري

سلام و ممنون از بابت انتشار شعر آقای سپانلو / يا حق