یکی از صد اثرگذارِ عالم؟

سروش یکی از صد اثرگذارِ عالم؟...<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

اولین بار که چشمم به این تیتر افتاد، با خودم فکر کردم این «سروش» کیست که یکی از صد اثرگذار عالمِ فانی ما شده است؟

اول فکر کردم یکی از دانشمندان ایرانی‌ست که سال‌هاست در یکی از دانشگاه‌های اروپا یا آمریکا مشغول پژوهش‌های علمی بوده که کشفی یا اختراعی کرده و کارِ مهمی انجام داده است. بعد تصور کردم ممکن است این جمله‌ای تمثیلی باشد و به«سروش» مثلا مام میهن و پیام توده‌های مردم ایران در داخل یا خارج، در این ــ به‌قولِ ادبای امروزی ــ «بُرهه از زمان» که گویا قرار است بُرهه‌ی مهمی باشد، اشاره دارند. اما وقتی مطلب را خواندم دیدم خیر، سخن از آقای دکتر عبدالکریم سروش است، «فیلسوفِ»‌ معاصر!

و ایشان را همراه با 99 تن دیگر مجله‌ی آمریکایی «تایم» برگزیده و به خلق‌الله معرفی کرده است و البته ما هم باید به خود ببالیم که افتخاری به افتخارات تاریخی و جهانی‌مان اضافه شده است و فی‌الواقع هم که مایه‌ی افتخار است!

خیلی دوست دارم بدانم آن 99 اثرگذار دیگرِ عالم از دیدگاه «تایم»‌ی‌های آمریکایی چه کسانی هستند و چه و چگونه «اثر»ی بر عالم معاصرِ ما گذاشته‌اند؟ آیا آنان هم اثرگذاری‌شان مثل اثرگذاری این فیلسوف هموطن ما بوده است یا نه؟

من البته هیچ عداوتی شخصی یا خانوادگی با آقای دکتر عبدالکریم سروش نداشته و ندارم و گمانم در آینده هم نخواهم داشت. هیچ‌گاه ایشان را زیارت نکرده‌ام، مگر در سال‌های آغازِ انقلاب در «صدا و سیما»ی خودشان. راستش اصلا نمی‌دانم این فیلسوفِ هموطن چه گفته است و چه می‌گوید که در خیلِ صد اثرگذار عالم قرارش داده‌اند. دلیلش هم این است که چیزی از ایشان نخوانده‌ام. یعنی واقعیتش این است که نتوانسته‌ام بخوانم. چندین بار شروع کردم به خواندن مقاله‌ها و کتاب‌های ایشان. اما هنوز چند صفحه جلو نرفته بودم که سرم شروع کرد به آماس کردن و لابه‌لای جمله‌های طویل و نثرِ ادبی ایشان گیر کردم. شاید هم دلیل مهمش آن مباحثِ دشوار و سنگین «قبض و بسط» ایشان بوده باشد. من هرچه تلاش کردم نفهمیدم این قبض و بسط یعنی چه؟ چه چیزی قرار است بسط یابد و چه چیزی قبض؟ اصلا کدام یک از این دو پدیده نیک است و کدام بد؟ و حالا فرض کنیم که قبض و بسط هم انجام شد، خُب، چه می‌شود؟

(همین‌جا به بیسوادی و نادانی خود اعتراف کنم و برسم به یکی دو موردی که به نظرم رسیده است.)

خوشبختانه هنوز آنقدرها پیر نشده‌ام و الزایمر هم نگرفته‌ام و از آن سال‌ها هم زمان طولانی نگذشته است، پس باید یادمان باشد که در بیست و چهار پنج سال پیش بود که «انقلابِ فرهنگی» شد؛ یعنی در دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها را بستند و بنا کردند به بیرون ریختن دانشجویان و تصفیه (یا تسویه؟) کردن استادان و تغییر برنامه‌ها و برنامه‌ریزی جدید و خلاصه دو سه سالی طول کشید تا دانشگاه‌ها باز شد و....

گمانم لزومی به تکرارِ رویدادهای آن سال‌ها و اثرات مخرب از یک نظر و سازنده از نظر دیگران (از جمله همین آقای دکتر)، نباشد.

یادم می‌آید که آقای دکتر یکی از اعضای شورای این «انقلاب فرهنگی» بودند و مدتی هم به انجام وظیفه مشغول، اما بعد کنار کشیدند.

می‌دانم... لطفا کمی تأمل بفرمایید.... همین الان است که صدای اعتراض بلند می‌شود که: ای بابا! ول کن! الان را نگاه کن! چه کار به گذشته داری!

این را هم خوب می‌دانم که انگار نباید از اینگونه یادآوری‌ها کرد. چشم...

من قبول دارم که آدمیزاد شیر خام خورده عوض می‌شود، تغییر می‌کند، ترقی می‌کند، گاهی هم البته وامی‌ترقد... هیچ اشکالی ندارد، خیلی هم خوب است....

اما اجازه بدهید یک کلمه بگویم و تمام کنم که: آیا این آقای دکتر عبدالکریم سروش، فیلسوف بزرگِ هموطن ما، این شخصیت اندیشمند که یکی از صد اثرگذارِ عالم نامیده شده و ما هم خیلی باید از این بابت خوشحال و مفتخر باشیم و هی بر خودمان ببالیم، یک بار، بله فقط یک بار آمدند بگویند: ای ملتِ نادان! ای کسانی که نه قبض حالی‌تان می‌شود و نه از بسط سر درمی‌آورید! من آن زمان اشتباه کردم و بعد چون فیلسوف بودم و دانشمند و به قبض و بسط اندیشیدم و تئوری‌های فیلسوفانه صادر کردم، فهمیدم که آن صراط مستقیم نبوده بوده است و شدم اثرگذار...

من که ندیدم و نشنیدم. شما چی؟

البته یک آقای دیگری بود که ایشان هم یکی از اعضای شورای آن انقلاب فرهنگی بودند و فکرشان عوض شد و در کمال صداقت آمدند، گفتند و نوشتند که خطا کرده بوده‌اند. (هر کار می‌کنم اسم ایشان این آخر شبی یادم نمی‌آید. هر وقت یادم آمد می‌نویسم). هیچ کس هم نیامد ایشان را تنبیه کند و خدای ناکرده بگوید: بالای دو چشم آقای دکتر ابرو....

بگذریم...

/ 19 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کيوان

۱ برای من خيلی جالبه که ببینم کسانی که يک مطلب ساده ی طنزآميز رو نفهميده ن اين طور قاطعانه بر ضدش نظر بده ن! بعضی از این حضرات انقدر در نظرشون مصمم بوده اند که ترسيده اند اسم مبارکشون رو ذکر کنندو به اسامی مستعار وآدرس های نانوشته پناه برده اند.آقا یا خانم محترم ( ببخشيد با واژه های خودتان می گويم: برادرانقلابی و يا خواهر ضعيفه ی محترم!) اولآ لطفآ شما يکبار ديگه مطلبت رو بخون تا دستتت بياد وقتی کسی ميگه «به بیسوادی و نادانی خود اعتراف کنم» يا «اما هنوز چند صفحه جلو نرفته بودم که سرم شروع کرد به آماس کردن و لابه‌لای جمله‌های طویل و نثرِ ادبی ایشان گیر کردم» يا «این شخصیت اندیشمند که یکی از صد اثرگذارِ عالم نامیده شده و ما هم خیلی باید از این بابت خوشحال و مفتخر باشیم و هی بر خودمان ببالیم» با زبان طنز حرف می زند( هر چند که در مملکت امام زمانی ما طنز و خنده زياد آزاد نباشد و در مواردی ، مثل روز خنده در مشهد ،رسمآ توسط مقامات - ببخشيد دوباره با واژه های خودتان می گويم- برادران جان بر کف مسئول، ممنوع شود).

کيوان

۲ دومآ مجله ی به قول مسعود بهنود: معتبر وبه قول من محافظه کار تايم مجله ايست که مسلمآ بر اساس ديدگاه های حرفه ای خود عمل می کند و هر کس بر اساس درک و ديدگاهش می تواند موافق يا مخالف آن باشد.تا اينجای قضيه درست اما لطفآ پاسخ بدهيد اين آقای سروش چه کاری کرده که يکی از صد اثر گذار عالم شده؟انسان می تواند موافق يا مخالف مارکس ، مسيح، محمد، اينشتين ، حافظ و شکسپپر باشد.اما اين ها انسان هايی بوده اند که اثر گذار بوده اند.کدام نظريه فلسفی يا سياسی و اجتماعی يا دينی آقای سروش آنقدر مهم يا جديد بوده که بايد از وی به عنوان يکی از صد اثرگذار عالم اسم برد؟لطفآ طفره نرو و پاسخ بده.شما که شکر خدا همه اش رو خوندی!

ناصر زراعتی

میخواستم برای عزیزانی که نظر داده بودند‌(شیوا، رهگذر، چنگیز، فرانک، و سفری) چندتا توضیح بدهم، مثلا اینکه من بچه آخوند نیستم. حالا بفرض که آخوند زاده باشم، آیا بچه آخوند آدم نیست؟ حق ندارد دو کلمه راجع به یک فیلسوف شهیر حرف بزند؟ حالا ما به اسب آقای دکتر گفتیم یابو؟ یا مرغش را کیش کردیم؟ بعد هم اینکه قربان شکل ماهتان بروم این یادداشت طنز است ناسلامتی... من فکر میکردم فقط توی خارجه هموطنانم طنز یادشان رفته است... دیدم نخیر... خلاصه، صبر کردم خوشبختانه و شاهد از غیب رسید. دم گرم کیوان که البته همدیگر را نمیشناسیم، گرمتر باشد. ضمنا امیر جان! تو هم خونت به جوش نیاید!

ناصر زراعتی

راستی.... خاطره ضد سروش و.... (ششمین یام در همین صفحه)هم واقعا جالب و خواندنی بود و شاهد دیگری که از غیب رسید.

siamak

با سلام خدمت آقاي زراعتي شما براي نقد دكتر سروش با يك مشكل اساسي مواجه ايد خودتان گفته ايد : اصلا نمی‌دانم این فیلسوفِ هموطن چه گفته است و چه می‌گوید که در خیلِ صد اثرگذار عالم قرارش داده‌اند. دلیلش هم این است که چیزی از ایشان نخوانده‌ام. (همین‌جا به بیسوادی و نادانی خود اعتراف کنم.) آقاي محترم خوب است آداب نقد را رعايت كنيد شما براي نقد دكتر سروش نيازمند شناخت آراي ايشان مي باشيد (كه البته خود معترفيد كه هيچ نمي دانيد ) چه خوب بود مي فرموديد چه ارتباطي ممكن است ميان تاثير گذاري شخصيت دكتر سروش در امروز و حضور ايشان در انقلاب فرهنگی در سالهاي گذشته وجود دارد اگر ايشان در حوزه فرهنگ مخاطباني دارند قطعا تفكر تاثير گذاري در پس آن نهفته است اگر شخصيت ايشان قابل نقد باشد كه هست بسيار پسنديده است كه منتقد به اصول نقد مقيد باشد موفق باشيد .

So Roosh

Think about Islamic republic as a drunk gang of rapists during their act on iranians: Soroush (or whaever his real name ) is like the gang member who is giving a justifying speach to victims, and telling everyone "here take this book and try to understand the joy of our act.. khatami is like th gang member who is telling the victims if you are not enjoying it is becasue you need a cultural pillow... oh and TIME is the corrupt police report on the incident it is very credible only for behnood and alike.. "

رسول

با سلام و خسته نباشيد «آب زندگی» به روز شد. شاد باشيد

رسول

سلام ناصر جان. از اين ببعد وقتی خواستی مطلبی را بنويسی در همان سطر اول بنويس « طنز»؛ «نقد»؛ «گزارش فيلم» .( مثل وقتی که در مدرسه انشاء مينوشتيم.) تا سوء تفاهم نشه. سرت سبز و دلت شاد باد.

raha

....بد نبود برای دلم می گفتم (نه برای ناصر خان ) که: روح مني، حاج ناصر!...بت شکني، حاج ناصر!...چرا؟! (ناصر خان) فی الواقع نه روح من است و نه ذاتا بت شکن!...اگر هم ذاتا بت شکن باشد، مفت چنگش!...بت شکنی خصلت خوبی است (البته برای انبيا)!...داشتم می گفتم چرا!!...چون حاج ناصر (همان ناصر خان زراعتي)، آنزمان های دور....صد سال پيش بود....هزار سال پيش بود (يادم نيست جماعت!..اصلا يادم نيست)...اما همان زمانهای دور که دلم گرفته بود و فکرم قاطي، اولين داستانک ام را برای او و هوشنگ خان خواندم!!....(فالانژ) را!.. البته ناصرخان يادش نيست...نبايد هم باشد ( به اين می گويند ((انبساط عقل)) بی ترديد)!.....جماعت سروش دوست عاشق بت و ايضا بت شکنی بداند که به اين ميگويند ((انبساط)) که بی ارتباط هم به (بسط) حضرت سروش نيست!!...امان از دست اين (بست)، امان!!...خانه برانداز است اين بست!!... بگذریم....... حاج ناصر! (آریا) برایتان سلام میرساند زیاد!......و من چقدر این پرانتزهای تو درتو را دوست دارم.....

shahrokh

فقط جهت تنویر افکار عمومی و ایضا" خصوصی (...) مطلبی چند در مورد تاریخچه ستاد انقلاب فرهنگی.از این لینک دریافت کنید: http://www.iranian.com/BTW/June97/Soroush/Page1.shtml