يک نامه...

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

گردانندگان محترم نشريه وزين نيمروز!

 

با سلام.

از دوستی شنيدم که اخيراً در يکی از شماره‌های نشريه شما، مقاله «گزارش يک غفلت...» نوشته آقای منصور ملکی که قبلاً در روزنامه همشهری تهران چاپ شده بوده، بازچاپ شده است.

وقتی اين مقاله در همشهری چاپ شد، آقای ملکی محبت کردند و نسخه‌ای از متن چاپ شده آن را برايم به‌وسيله ايميل ارسال داشتند. من پس از مطالعه مقاله خوب ايشان در معرفی ديوان عالم‌تاج قائم‌مقامی (ژاله)، نامه‌ای برايشان نوشتم و ضمن تشکر از اين کار زيبا، نکته‌هايی را ذکر کردم. از آن‌جا که امکان چاپ نامه من در اوضاع فعلی مطبوعاتی ايران فراهم نبوده و نيست، اين نامه فقط برای آقای منصور ملکی فرستاده شد و ايشان هم رسيدن آن را خبر دادند و مطالعه کردند و حتماً امکانش نبوده که يکی دو نکته آن مقاله اصلاح شود.

اما اکنون که اين مقاله در خارج از ايران هم چاپ شده، فکر مي‌کنم چاپ نامه من بي‌مورد نباشد.

ديروز با دوست عزيز و استاد بزرگوارم دکتر محمود خوشنام که در اين سه دهه اخير، هرجا بوده‌اند و هرجا بوده‌ام، محبت‌شان شامل حالم گشته است، در اين مورد صحبت و مشورت کردم و نشانی‌های شما را هم از ايشان گرفتم.

نسخه‌ای از نامه به آقای منصور ملکی را برای شما می‌فرستم تا مطالعه و ملاحظه کنيد. اگر شما هم با من درباره چاپ اين نامه موافق هستيد، آن را در صفحات نشريه وزين خود چاپ کنيد.

گمان نکنم لازم به تذکر باشد که اين نامه حتماً به شکل کامل چاپ خواهد شد (اگرچه شايد اندکی طولانی باشد). و از آن‌جا که متأسفانه «نيمروز» شما به شهر ما نمي‌رسد، هرگاه محبت کنيد نسخه‌ای هم برای من بفرستند، سپاسگزار خواهم شد.

با آرزوهای خوب برای شما و همکاران و نشريه‌تان

با احترام و تشکر

ناصر زراعتی

 

Tel & Fax. 0046- 31- 15 22 77

Mobil. 0046- 73- 951 36 07

 

Naser Zeraati

Safirgatan 9   #80

421 48 V.Frolunda

SWEDEN

Email. nzeraati‌hotmail.com

 

 

 

شنبه 13 مارس 2004

گوتنبرگ سوئد

 

 

دوست عزيز، منصور ملکي!

 

مقاله «گزارش يک غفلت...» درباره ديوان عالم­تاج قائم مقامي (ژاله) [روزنامه همشهري، شماره 3324، چهارشنبه 13 اسفند 1382] را ديدم و خواندم. دست شما درد نکند که درباره اين زن بزرگ و شاعرِ خوب و شعرهايش نوشته­اي.

چند مورد است که لازم مي­بينم بنويسم تا هم شما بدانيد و اگر امکانش هست تصحيح شود، و هم گفته و نوشته شده باشد و بماند که بعدها، مايه «سوءِ­تفاهمات» نگردد!

 در موردِ ديدار با شما و همسرِ گرامي (خانم پري ملکي) و دختر خانم نازنين (خانم توکا ملکي)، در تيرماه 1380 در تهران که به خانه شما آمدم و در آن محيط گرم و صميمانه، نشستيم و گفتيم و شنيديم و خاطره قشنگش هنوز هم پس از نزديک به سه سال در ذهن من، روشن است، در آغاز مقاله نوشته­اي: فلاني (يعني من) «گويا براي تدارک کُنسرتي از موسيقي ايراني در سوئد، کسي به او ما را معرفي کرده است.»

البته گذشتِ زمان بي­تأثير نيست و ما هم که در اين مدت، متأسفانه تماسي باهم نداشته­ايم. گمانم اين فکر از آنجا نشأت گرفته باشد که ضمن صحبت­ها، وقتي خانم پري ملکي به کُنسرت­هايي که داده بودند اشاره کردند، من گفتم: «چرا سفري به آن طرف­ها نمي­آييد؟» و بعد گفتم اگر زماني تصميم گرفتيد بياييد، من در سوئد دوستاني دارم که مي­توانند براي شما دعوتنامه بفرستند و کُنسرت بگذارند و قدمتان روي چشم...

 شايد تعجب کنيد و بپرسيد حالا چرا من اين توضيحات را مي­دهم؟

هيچ مُهم نبوده و نيست که من چرا به ايران آمده بودم و چه شد که ما همديگر را مُلاقات کرديم. اما فکر کردم فردا اين روزنامه­هاي کيهان، ميهان و لثارات مثارات و چه مي­دانم صُبح  و مُبح و امثالهم و غيرُذالک (که حتماً در اين سال­ها بازهم به تعدادشان افزوده شده) و نيز آن حضراتِ «هويت»­سازِ «صدا و سيما»يي برمي­دارند همين جمله را دَستک و دُنبک مي­کنند که: «بعله، اين ناصر زراعتي مَلعونِ چپِ آمريکايي و جيره­خوارِ امپرياليسم جهاني، در بلادِ کُفر، کُنسرت مي­گذارد و گاه به گاه به ايران مي­آيد سُراغِ خوانندگان و...» خلاصه از اينگونه دروغ و دَوَنگ­ها و پرونده­سازي­ها و به­قولِ خودشان «افشاگري»ها...

آن­وقت، حالا خر بيار و باقالي بار کن... من که در اين گوشه گوتنبرگ، کُنج اين کتابفروشي فسقلي براي خودم نشسته­ام و گاهي قلمِ صد تا يک قاز مي­زنم يا فيلمي سرهم مي­کنم و کاري به کار کسي ندارم، اما نگرانِ شما (بخصوص خانم پري ملکي) هستم که در آنجاييد و با آن­همه دشواري و مَرارت، داريد زحمت مي­کشيد و کار مي­کنيد. آن­وقت، همين حرف و حديث­هاي الکي ممکن است باعثِ مُشکلات شود و مانعِ ادامه فعاليت­هاي فرهنگي و هنري شما... آن­وقت، واقعاً مايه شرمندگي من خواهد بود.

شايد فکر کنيد اين دورافتادگي از ايران و مردم ايران و دوستان اهل هنر و فرهنگ و ادبيات، باعث شده زيادي حسّاسيت به خرج بدهم. نمي­دانم، شايد هم همين باشد و بيخودي حسّاس و نگرانم. اما من تجربه­هاي تلخي در اين زمينه­ها دارم.

هفت هشت سال پيش، من سه تا کار ويدوئويي سَرِ­­هم کردم درباره عزيزانم، بزرگان عرصه فعاليت­هاي هنري، فرهنگي، ادبي و اجتماعي ايران، سيمين بهبهاني، نصرت کريمي و سرهنگ جليل بزرگمهر وکيل مُدافع دکتر محمد مصدق. اين کارها هيچ چيز عجيب و غريبي نداشت؛ نه سياسي بود و نه به کسي يا جايي برمي­خورد. دلم مي­خواست نوارِ اين کارها در ايران دربيايد و مردم سرزمين من، بخصوص جوانان، آن­ها را ببينند و با اين سه انسان شريف و بزرگ، بيش­تر آشنا شوند. اما وقتي ديدم اگر بخواهم بروم دنبال اخذِ مُجوز، به احتمال زياد، مُجوزِ پخش نخواهند داد، يا اگر هم بدهند مرا مجبور خواهند کرد به سانسور تن بدهم، عَطاها را به لَقاها بخشيدم و آن‌ها را برداشتم با خودم آوردم اين­جا و بعد، در يک­سري کشورها و شهرها، در دانشگاه­ها، به کمک دوستانم، نمايش دادم و تعدادي هم به آنان که دوست داشتند اين کارها را در خانه داشته باشند و به بعضي کتابخانه­ها فروختم و هزينه­هايش را تقريباً صاف و صوف کردم. البته به ايران هم رسيد و خيلي­ها در تهران و شهرهاي ديگر، اين کارها را ديده­اند و اين تلويزيون­هاي محليِ اروپا و آمريکا و نيز دو سه تا از اين تلويزيون­هاي سرتاسري در کاليفرنياي آمريکا هم (در يکي دو مورد، با اجازه و بيش­تر سرِ خود و بدون اجازه، بي­آنکه وجهي بپردازند)، آن­ها را نمايش دادند که من يک­بار مطلبي هم نوشتم و گفتم که به قول شاملو، «مالِ مردم مالِ خودشان است، اما مالِ ما بيت­المال است

دوست مهربان و عزيزم هوشنگ گلمکاني آن زمان، دوربيني داشت که اين کارها را تصويربرداري کرد و هنگامِ مونتاژ هم به من ياري رساند؛ بدون هيچ انتظارِ مادي يا معنوي. وقتي نامش را در تيتراژِ اين فيلم­ها آوردم، گفت که چه لُزومي داشت اين کار؟...

من چه مي­دانستم که همين کارهاي ساده که هر روز در سراسر جهان، دهها و صدها مانندش درباره شاعران و نويسندگان و هنرمندان و فعالان عرصه­هاي فرهنگ و اجتماع و سياست و... ساخته مي­شود و از تلويزيون­ها به نمايش درمي­آيد، خاري شود به چشمانِ شَهلاي همان­ها که بهشان اشاره کردم، طوري که هر از مدتي، به هر بهانه، بردارند در روزنامه­ها و نشرياتشان، انواع و اقسامِ دشنام­ها و نسبت­هاي ناروا نثارِ من (که البته حتماً حَقَم بوده است چون چشمم کور و دنده­م نرم که رفته­ام و مُرتکبِ چنين گُناهانِ کبيره­اي شده­ام!) و دوستان عزيزم سيمين بهبهاني، نصرت کريمي و بخصوص هوشنگ گلمکاني کنند.

(خوشبختانه من جايي نديدم که به جليل بزرگمهر که از معدود انسان­هاي نازنين و شريفِ اين دنياست و عمري را در راه ثبت و ضبطِ تاريخ پنجاه ساله معاصرِ ايران و شناساندن شخصيتِ مهم و بزرگي چون دکتر مصدق گذرانده است، اسائه ادبي کرده باشند. حالا يا از موي سپيدِ پيرمرد خجالت کشيده­اند، يا يادشان رفته بوده است... اميدوارم يادشان نينداخته باشم!)

من تقريباً تمام اين فُحش و فَضَيحت­هاي چاپ شده در اين نشريات را دارم و چيزي هم نوشته­ام درباره­شان، در توضيح اين کارهاي خودم و نقش دوستانم در انجام آن­ها، آن هم صرفاً براي اينکه حقيقت براي بعدها ثبت شده باشد.

بد نيست به يک مورد ديگر هم اشاره کنم.

دو سال پيش، در همين شهر، چند تا از دوستان که به من لطف و محبت دارند، پيشنهاد کردند پولي جمع‌آوري شود براي ساختن مدرسه­اي در منطقه زلزله­زده رودبار و از من خواستند که به­عنوان يکي از اعضاي کوچک «کانون نويسندگان ايران» اين پول را به دوستان «کانون» برسانم.

گفتم که من بايد با دوستانم صحبت کنم و ببينم آيا اين اجازه را به من مي­دهند يا نه.

تلفن کردم و هرطور بود بروبچه­هاي «کانون» را پيدا کردم. اتفاقاً جلسه هيأت دبيران در خانه اميرحسن چهل­تن برقرار بود. موضوع را گفتم و قرار شد در همان جلسه عنوان کنند و من بعد زنگ بزنم نتيجه را بپرسم.

دردسر ندهم، دوستان «کانون» موافقت کرده بودند. ما هم آمديم در همين کتابفروشي، يک دفترچه گذاشتيم و گفتيم هرکس دوست دارد کمک کند تا مدرسه­اي در آن منطقه زلزله­زده ساخته شود، بيايد توي همين دفتر، اسم خودش را همراه مبلغي که مي­پردازد بنويسد.

در مدت حدود يک ماه، صد نفري آمدند و هرکس در حدّ توانش، از ده پانزده کُرون (هزار، هزار و پانصد تومن) تا بالاي هزار کُرون، کمک کردند. من هم پول­ها را در دو نوبت، با حضور چند مُعتمد، از طريق يکي از صرافي­ها، براي دوستان «کانون» حواله کردم و رسيدها را هم گرفتم و دوستان «کانون» هم بعدها تصميم گرفتند آن را در اختيار «اتحاديه ناشران و کتابفروشان» قرار بدهند تا مدرسه­اي ساخته شود.

بعد هم گُزارش اين کارها را دقيق و مشخص، با ذکر مبلغ و چندي و چگونگي کمک­ها، نوشتم و در يکي از سايت­هاي اينترنتي گذاشتم و گفتم که اين دفترچه و رسيدها و سندها، در خانه من هست و خواهد بود تا هرگاه هرکس مي­خواهد ببيند، بيايد و ملاحظه کند. من­هم اگر زماني از دار دنيا رفتم، همسر و فرزندانم جاي اين دفترچه را مي­دانند و بازهم همه مي­توانند آن را مورد ملاحظه قرار دهند تا مبادا پس از فوت من، حرفي و سخني باشد و کسي به بچه­هايم بتواند بگويد که باباتان پول مردم را خورد!

بحمدالله حضرات با اينترنت هم خوشبختانه آشنايي يافته­اند و مي­دانيد که از اين وسيله ارتباط جمعي که ثمره پيشرفت دانش همين غربي­هاي ملعون است، چه استفاده­ها، يا درست­تر است بگويم، سوءِ استفاده­ها که نمي­کنند.

جوانکي که گويا سايتکي هم دارد و به­ظاهر براي همان کيهان ميهان، خبر مَبَر تهيه مي­کند، براساس همان گزارش من، در نهايتِ موذيگري و (متأسفم که اين کلمه را مي­نويسم) رذالت، به­اصطلاح «خبر»ي جعل کرد و بعد برداشت نوشت که:

بعله، اين ناصر زراعتي براي «کانون نويسندگان ايران» و اعضايش، از خارج، پول مي­فرستد!

حالا من بارها نوشته و گفته بودم که اين پول­ها را هموطنان ايراني من، دوستان شناخته و ناشناخته زحمتکش و شريف من، داده­اند و مي­دهند و ما از سيا و اينتليجنت سرويس و موساد و غيره پولي نمي­گيريم. (خوشبختانه آن­ها هم هيچ­وقت سراغ آدم­هاي الکي خوش و يک­لا قبايي مثل ما نمي­آيند تا پول و پله­اي بدهند... آنقدر صَنَم هست که نيازي به ياسمن نيست... اگر هم به فرض محال مي­دادند يا بدهند، ما نمي­گيريم.)

همين باعث دردسر دوستان «کانون» شد. گويا ناچار شده بودند بروند اسناد و رسيدها و غيره را به «مقاماتِ مربوطه و صالحه» ارائه کنند و «سين جيم» هم پس بدهند.

گفتم که... من اينجا نشسته­ام براي خودم، مُشکل براي شماها ايجاد مي­شود.

از اين حکايت­ها يکي دو تا نيست، فراوان دارم... مُنتها روده درازي نمي­کنم.

يادم افتاد همان روز که منزل شما بودم، توکا هم آمد و ديدمش و صحبت از کتابي بود که بعد درآمد و باعث آن‌همه دردسر شد.

مي­دانم که او و شما بهتر از من مي­دانيد که جواني به سن و سالِ توکا، اگر در هر جاي ديگري بود و چنين کار خوبي تأليف کرده و نوشته بود، تشويق­ها مي­شد و جايزه­ها مي­گرفت و امکاناتي در اختيارش مي­گذاشتند تا بتواند به کارش ادامه بدهد. اما متأسفانه در آن مملکت گل و بلبل ما که ماشاالله معنويات از در و ديوارش بالا مي­رود، و مسؤلانش همه از زُمره اوليا و معصومان­اند، اين دختر را محاکمه مي­کنند و محکوم به زندان... که چه؟ چرا درباره زنان موسيقي ايران پژوهش کرده­اي!؟

بگذريم... اين­همه پُرحرفي کردم که بگويم من قرار نبوده کنسرتي از موسيقي ايراني در سوئد يا جاي ديگري بگذارم و براي اين کار هم به ايران نيامده بودم و اصلاً در تمام عمرم هم کُنسرت نگذاشته­ام و بسيار کم به کُنسرت رفته­ام، اگرچه موسيقي و بخصوص موسيقي ايراني را بسيار دوست مي­دارم.

 شايد برايتان جالب باشد بگويم ماجراي آشنايي و ديدار ما از اين قرار بود که من در سفر تابستان 1380 به ايران (که متأسفانه تا حالا، آخرين سفرم به وطن بوده است)، مشغول تکميل مُستند جديدي بودم از دوست عزيز و استاد بزرگوارم، هنرمند نام­آور عرصه تئاتر و سينمای ايران، نصرت کريمي. هفته­اي چند روز همديگر را مي‌ديديم تا اينکه يک­روز گفت جايي دعوت دارد که گروهي از هنرمندان تئاتر و سينما و موسيقي گردِ هم مي‌آيند. با هم رفتيم. درست يادم نيست کجا بود... گمانم در محلات تازه­ساز غرب تهران بود. آپارتمان بزرگي در طبقات بالاي ساختماني شيک و نوساز و مُرتفع... و چه جمعيتي! زن و مرد و پير و جوان در سالن و راهرو و اتا‌­ها و حتي آشپزخانه و بيرون آپارتمان، نشسته بر صندلي‌ها و روي زمين، فشرده کنار هم... خيلي‌ها بودند از بزرگان تئاتر و سينما و موسيقي و شعر و ادبيات که پس از سال‌ها، چشمم به جمالشان روشن شد. چند نفري، از جمله استاد کريمي، صحبت‌هايي کردند و شعرهايي هم گمانم خوانده شد تا اينکه نوبت به خانم پري ملکي رسيد که همراه با ويلن خانمي و ضرب و شايد پيانو يا سازهاي ديگر که بيش­تر نوازندگان زن بودند، آواز خواند. و چه زيبا خواند! و من که از شنيدن آن صداي زيبا و آن ترانه­ها و آوازهاي خاطره‌انگيز، و نيز مشاهده وقار و شخصيتِ متينِ آن خانم و چهره آرام و لبخند مهربانش به وجد آمده بودم، پس از پايان يافتن برنامه، نزد ايشان رفتم و خودم را معرفي کردم و باهم آشنا شديم و از کارها و فعاليت‌هايش پرسيدم و دريافتم که چقدر زحمت کشيده و کار کرده است و وقتي از من دعوت کردند که به ديدنشان بروم تا چند سي.دي از کارهايشان را به من بدهند، با کمال ميل پذيرفتم و گمانم چند روز بعد بود که به خانه‌تان آمدم و همديگر را ديديم.

من اصلاً يادم نبود که «ديوان شعرهاي عالم‌تاج» را برايتان آوردم. معمولاً وقتي به ديدن دوستان مي‌روم، ترجيح مي‌دهم به­جاي گل و کيک و شيريني (که البته چيزهاي خوبي هستند اين‌ها، هم زيبا و هم خوشمزه!)، کتاب ببرم. و در آن سفر هم تعدادي از اين کتاب داشتم که معمولاً به دوستان هديه مي‌دادم؛ البته بيش‌تر به زنان، چراکه اين عالم‌تاج خانم هم زن بوده و زن بزرگي هم بوده است!

وقتي در مقاله­تان خواندم که در يادداشت تقديم کتاب، آرزو کرده بوده­ام که شعر عالم­تاج مورد پسند قرار گيرد و «آواز» شود، ديدم که چه آرزوي خوبي داشته بوده‌ام!

شما چقدر صميمانه و صادقانه به غفلت خود در خواندن شعرهاي عالم‌تاج اشاره کرده‌ايد! و با نوشتن اين معرفي‌نامه، چقدر خوب در صدد جُبران اين غفلت برآمده‌ايد!

من البته سال­هاست که شاهدِ غفلت­هايي از اين دست، از سوي دوستان بوده‌ام و ديگر عادت کرده‌ام.

از خودم پرسيدم چرا بايد منصور ملکي يا شايد هم همسرِ هنرمندِ ايشان خانم پري و دخترِ هوشيارشان توکا، فکر کرده باشند که من در اين روز و روزگار، آمده­ام چند ماه وقت و عمرِ عزيز را گذاشته­ام روي تصحيح و حروفچيني و آماده کردن و با مَرارت (که شرحش را خواهم داد) چاپ کتابي شامل «شعرهاي سوزناک» از «يکي از زنان خانواده­هاي هزار فاميل که در فرنگستان رحل اقامت افکند‌­اند»؟

در اين مورد خيلي فکر کردم، اما به نتيجه­اي نرسيدم. شايد اين تصورات به شناخت کم ما از همديگر ربط پيدا مي­کند. شايد هم مُقصر من بوده­ام که هنگام تقديم اين کتاب، شرحِ کَشّافي از آن و مُحتويات و سراينده‌اش نداده بوده­ام. فکر کردم کاش چند تا از آن شعرهاي قشنگ را آن روز مي­خواندم. آن­گاه، اين مقاله شما احتمالاً دو سال و اندي پيش نوشته و چاپ مي­شد!

چقدر درست اشاره کرده بوديد به حرفِ ابراهيم گلستان... واقعاً  که ما «از روي اسم چه مي­فهميم؟»

باور کنيد اين «اسم»­ها و اين اهميت دادن به «اسم و رسم»، مُشکل بزرگي است؛ يکي از بسيار مُشکلاتِ فراوانِ باستاني و ملي ما ملت غيور.

من سال­هاست، شايد بيش از سه دهه، که متوجه اين مُشکل شده­ام و گ

/ 6 نظر / 8 بازدید
مينا

در روزگاري كه مردمانش عصل از كور ميدزدند / من از خوش باوري اينجا محبت آرزو كردم...منتظرم

تقي

با سلام. گوشزد اوليه تان را جدي نگرفتم كه انگار گفته بوديد اين نامه كمي طولاني است - البته در يادداشت تان براي نيمروز - با اينهمه تمام نامه را خوانده ام. دنياي غريبي است. روزگاري مردم اگه خودشان حوصله نمي كردند زندگي را با چشم باز دنبال كنند، لااقل به تصاوير هنري ديگران دل ميدادند و كارشان را ارج ميگذاشتند. اما حال نه خود دل ميدهند به زندگي و نه ارج مينهند آني را كه گوشه هائي از زندگي را برايشان تصوير ميكند. انگار بايد پذيرفت كه سرگرمي هاي امروزين بشر بايد حتماً تكان دهنده باشد و مملو از هيجان هاي كاذب. يه نگاه به اين كنسرت هاي هپلي هاپو كافي است كه اين مضحكه امروزين زندگي را پذيرفت. بهرحال شما خسته نباشيد. تا فرصتي و چائي قندپهلو در همان گوشه مغازه فسقلي!

Perag

lotfan esam va rasm -eh an dostani ra ke sher har ra barayeshan khandid va enkar ya eghbal kardand benevisisd !!!

khers mehrban

سلام اقای تقوايی عزيز . اين نامه طولانی شما موارد خواندنی زيادی داشت که برای خواننده دانستن ان جالب بود در مورد برخی از انها ۱- کاری که شما با شعر های شاملو يا جوانان گمنام می کردين جالب بود . حتما جريان گولواره سوکال را شنيده ايد . سوکال يک فيزيکدان بود که مقاله ای سرکاری برای پست مدرنیسم نوشته بود . این کار هم مشابه ان هست .به خاطر بیش از ده ها سال سرکوب مداوم و سانسور ، هیچگاه روشنفکران و نویسندگان و شاعران ما نقد جانانه ای نشده اند این باعث شده که بدون تعارف جریان اندیشه در این کشور نحیف و ضعیف بماند چه کسی در مقابل جریان کاکم می توانست ال احمد بهرنگی شریعتی شاملو سلطانپور زرین کوب ووو........را نقد کند . اخیرا ناصر پور پیرار چند کتاب انتقادی بر تاریخ ایران باستان در اورده است نمی دانم خوانده اید یا نه ولی به راستی نشان می دهد که استید و کتاب ها و تولیدات فرهنگی ما در چه سطح و مایه ای قرار دارند

khers mehrban

۲- همین تجربه شما برای تصحیح و انتشار این دیوان نشان می دهد که کار جدی و فرهنگی کردن در این کشور چه قدر سخت هست و کتاب سازی چقدر راحت . تازه شما سطح فرهنگ و تحصیلات و درامد ایرانیان مقیم سوئد و امریکا را مقایسه کنید با داخل . ۳- اشاره ای داشتين به ۳ کار ويدئی در باره سه تن از شخصيت های معاصر . ظاهرا مستندی هم اقای علامه زاده در باره صمدبهرنگی ساخته بود . احساس اينکه در مورد همه هنرمندان نويسندگان و نقاشان ما اين همه کم کار شده است و ان چند عدد کار هم با چه مصيبتی ساخته شده و پخش و برخی اصلا پخش نشده است ، احساس تلخی هست . اگر الان که هنوز بسياری از خود اين افراد یا دوستانشان زنده اند اين کار انجام نشود فردا چگونه ان را به فرزندان مان نشان خواهيم داد .

khers mehrban

۴- با تمام نااميدی ام باز اميدوارم که روزی هنرمندان ميهنم بزرگ ترين کنسرت ها را خواهند شاعران شعر های خود را در جمع خلايق خواهند خواند و هر خيابان شهرم برادويی خواهد بود با شکوه که نمايشنامه های ساعدی رادی بيضايی نعلبنديان ...را مردم به تماشا خواهند نشست . نه اینکه تمام شعرها موسیقی ها ترانه ها در داخل اتاق ها و حداکثر در جمع چند ده نفره دوستان دفن شوند ۵ - در خاتمه اميدوارم همچنان در کارهای فرهنگی و خلاقيت های هنری خود موفق و کامياب باشيد .